Правила безпеки поблизу водойм та на кризі

З метою запобігання виникнення різного виду  надзвичайних ситуацій під час святкування Хрещення Господнього, Бердичівське РУ ГУ  ДСНС України у Житомирській області звертається до Вас бути обережними. Надаємо деякі рекомендації, яких необхідно дотримуватись при перебуванні поблизу водойм та кризі.

Ступивши на кригу, не поспішайте йти далі, зверніть увагу на наступне: чи утворюються у вас під ногами тріщини і які вони. Коли під ногами утворюються дрібні радикальні тріщини (від сліду немов відходять врізнобіч променеподібні неглибокі полоси), крига ще може витримати одну людину.  Якщо ж довкола сліду утворилися колові тріщини, то думку про вихід на лід варто відкинути.

Враховувати важливо і місце утворення льоду на водоймі. Поблизу берегових заростів або снігових заметів слід бути обережним. Крига, в яку вмерзли рослини та листя, надійною бути не може. Так само й під крутим узбережжям чи в місці вливання сторонніх потоків. На середині водойми крига завжди міцніша, але на шляху туди варто обминати вмерзлі корчі, стовбури, острівці, снігові замети.

Якщо ви все ж таки потрапите під кригу самі:

• не впадайте в паніку, опануйте страх та біль, зберіться;
  • звільніть себе  від зайвого вантажу;
  • утримуючись на поверхні, досягніть краю ополонки з більш міцною кригою;
  • спробуйте лягти на лід грудьми або спиною;
  • розкиньте руки в сторони, щоб опертися передпліччями й плечима на кригу;
  • якщо крига слабка – підламуйте її (ні в якому разі не пальцями! – задійте лікті), в напрямку до берега й спробуйте вибратися ще раз, коли відчуєте, що вона міцніша;
  • вибравшись, швидко відкотіться якомога далі від краю ополонки й починайте відповзати від пролому.

Якщо ви надаєте допомогу потерпілому:

• до місця пролому наближайтеся поповзом на животі з розкиненими в боки руками та ногами;
  • наблизившись на достатню відстань (не ближче, ніж на 1,5 м!), киньте йому один кінець мотузки, ременя, зв’язаний одяг, шарфи;
  • якщо будете подавати дерев’яні предмети (жердини, дошку, лижі, драбину), штовхайте їх, розташувавши впоперек, до місця повалення людини під лід;
  • щойно потерпілий учепиться за поданий предмет, починайте без різких рухів тягти його поповзом;
  • врятованого слід негайно переодягти в сухий теплий одяг, взуття. Обробивши обморожені ділянки, поступово зігрійте, посадіть неподалік від вогню чи джерела тепла. Обов’язково викличте швидку.

В разі виникнення будь якої надзвичайної ситуації чи події телефонуйте до служби порятунку за номером 101 з мобільного.

Головний інспектор Бердичівського районного управління

Сергій ГОМОНЮК