Важливо про щеплення, транспортування та зберігання вакцин: інформує директор КНП «Швайківський ЦПМСД» Олег Ковшиков

  • 191

Фото без опису

Вакцинація рятує життя. Цією істиною важко когось здивувати. Втім, незважаючи просвітницьку роботу медиків та різних інституцій, скептиків у вакцинації вистачає.

Дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха… Хвороби, про які ми чуємо з дитинства. Мабуть, всі дорослі  добре пам'ятають, коли приходили в лікарню і отримував щеплення від цих недуг. Ще років 20 тому ні в кого не було  на думці відмовлятись від вакцинації. Звісно, якщо на те не було протипоказань. Проходить час – з'являються нові підходи, думки та побоювання. Втім варто розуміти, що питання вакцинації – питання національної безпеки. Тож нижче розкриваємо головні аспекти, пов’язані з проведення щеплень. Також вважаємо за потрібне поінформувати про особливості здійснення вакцинації у Швайківській громаді.

 

Чому потрібно вакцинуватися?

1.Захист від заразних захворювань. Вакцинація допомагає запобігти розповсюдженню серйозних інфекційних хвороб, таких як кір, дифтерія, поліомієліт і гепатит. Це особливо важливо для вразливих груп населення, таких як діти, літні люди та імунодепресивні особи.

2. Захист колективного здоров'я. Вакцинація не тільки захищає індивідів від захворювань, але й сприяє формуванню колективного імунітету. Це означає, що коли більшість населення отримує вакцинацію, інфекційні хвороби мають обмежену можливість поширюватися, що допомагає знизити ризик зараження для всієї громади.

3. Зниження лікарняних відвідувань. Вакцинація може допомогти знизити число випадків гострих захворювань і, отже, зменшити розгортання медичних ресурсів. Це сприяє збереженню часу, енергії та коштів як для пацієнтів, так і для медичних працівників.

4. Захист вагітних жінок та новонароджених. Деякі вакцини, наприклад, вакцина проти кору, свинячого грипу можуть допомогти захистити вагітних жінок та їх немовлят від серйозних ускладнень інфекцій.

5. Попередження резистентності до антибіотиків. Вакцинація є ефективним шляхом запобігання захворюванням, що є загрозою для доступності та ефективності антибіотиків. Розповсюдження мультирезистентних штамів може бути скомпрометоване завдяки вакцинації і може допомогти зберегти ефективність антибіотиків у лікуванні інших станів.

 

При проведенні вакцинації дуже важливо дотримуватись умов зберігання та транспортування вакцин.

Неправильне зберігання вакцин може призвести до зниження їх ефективності або навіть зруйнувати їх. Вакцини постійно піддаються ураженню впливу температури, світла, вологості та інших факторів, тому правильне зберігання є критично важливим.

 

Нижче наведені наслідки неправильного зберігання вакцин:

1. Зниження ефективності. Вакцини зазвичай потребують низької температури для зберігання, такої як рефрижераторна або заморожена температура. Якщо вакцина зберігається за неправильної температури, її активні компоненти можуть розкладатися, що призводить до зниження ефективності.

2. Ризик захворювання. Якщо вакцина була неправильно збережена і втратила свою ефективність, вакцинована особа може бути недостатньо захищеною від хвороби, на яку вакцина призначена. Це створює ризик захворювання в особи, яка була вакцинована.

3. Порушення довіри. Неправильне зберігання вакцин може порушити довіру громадськості до програм вакцинації. Якщо люди дізнаються, що вакцини були неправильно збережені та втратили свою ефективність, вони можуть стати більш обережними або навіть відмовитися від вакцинації.

Тому дотримання правильних умов зберігання, які вказані на маркуванні вакцин, є дуже важливим для забезпечення безпеки та ефективності вакцинаційних програм.

 

Як відбувається транспортування та зберігання вакцин в КНП «Швайківський ЦПМСД»?

1. Вакцини отримуються в м. Житомир, куди вакцина доставляється спеціальними організаціями з дотриманням всіх вимог;

2. Вакцина завантажується в спеціальну сумку-холодильник, в якій знаходиться логер (пристрій, що фіксує зміни температури);

3. Після доставки вакцини данні з логера завантажуються в комп'ютер, де на графіку видно коливання температури;

4. Якщо не було коливань температури за визначенні межі, вакцина завантажується в спеціальний холодильник, в якому також знаходиться логер, що постійно фіксує температуру;

5. Кожного дня знімаються показники для запобігання перегріву чи переохолодження вакцин;

6. При невідповідності температури на будь-якому етапі вакцина утилізується;

7. Всі вакцини європейських виробників.

Швайківський Центр первинної медико-санітарної допомоги  робить все для того, щоб наші пацієнти були впевнені у якості вакцин, з якими ми працюємо.  Батьки нам довіряють найдорожче – здоров'я своїх дітей. Спільно ми робимо все для того, щоб вони зростали здоровими та щасливими.

Олег Ковшиков,

директор КНП «Швайківський ЦПМСД»