Урядові рекомендації стосовно здійснення поминальних заходів в післяпасхальний період, підготовлені Міністерством культури та інформаційної політики

  • 1112

Фото без опису

У зв’язку зі збереженням і навіть посиленням загроз поширення вірусу Covid-19, що пов’язано з недотриманням окремими релігійними структурами та організаціями правил проведення богослужінь та інших релігійних обрядів за умов поширення коронавірусу безпосередньо у пасхальний період,

Уряд закликає і рекомендує з максимальною увагою та всіма можливими обмеженнями, зумовленими поточною ситуацією, підійти до здійснення поминальних заходів, які традиційно відбуваються протягом післяпасхальних днів.

  1. Церковна традиція впродовж року встановлює кілька днів особливого поминання померлих: 1) у М’ясопустну суботу, напередодні початку Великого Посту; 2-4) у три суботи Другого, Третього і Четвертого тижнів Великого Посту; 5) у Троїцьку поминальну суботу напередодні Трійці та 6) у Димитрівську поминальну суботу напередодні дня Святого Димитрія Солунського. Тобто, можливість молитовного згадування померлих родичів і друзів на 7) дев’ятий день після Пасхи не є єдиним днем у році, коли віруючі можуть виконати цей важливий для них обряд. Навіть до кінця поточного року будуть ще дві такі спеціальні нагоди (6 червня та 7 листопада), не кажучи вже про цілком відповідну до церковної традиції можливість поминання померлих будь-якого дня у приватній чи церковній молитві.

  2. Прислухатися до закликів очільників низки релігійних об’єднань та організацій, які свої спеціальні післяпасхальні поминальні служби, зокрема ті, що мають відбутися на територіях цвинтарів та в інших меморіальних місцях, перенесли на найближчу таку нагоду, на 6 червня – Троїцьку поминальну суботу.

  3. Максимально поширити досвід окремих місцевих державних адміністрацій (зокрема КМДА, а також рішення розпорядчих органів та органів самоуправління на Вінничині, Херсонщині, у Дніпропетровській області), які провели спеціальні консультації з діючими при них дорадчими структурами, що об’єднують представників релігійних організацій, та погодили схему закриття цвинтарів впродовж післяпасхального періоду для проведення поминальних обрядів (окрім здійснення поховань). Такі заходи мають передбачати повне закриття територій цвинтарів та припинення руху будь-якого (окрім поховального) транспорту до цвинтарів.

  4. Наголосити для представників релігійних організацій та громадськості, що пропоновані заходи є цілком відповідними до практики, застосовуваної іншими європейськими державами в рамках боротьби з коронавірусом, та є навіть суттєво м’якшими, аніж ті, до яких вдаються в цих країнах, повністю заборонивши релігійну діяльність до часу приборкання пандемії.

  5. Попередити керівників релігійних об’єднань та конкретних релігійних організацій щодо їхньої персональної відповідальності за дотримання всіх протиепідемічних заходів, включно з можливостями застосування щодо них адміністративних покарань (штрафів) та відкриття спеціальних проваджень у випадках ігнорування чи свідомого провокування скупчення людей на територіях цвинтарів у відповідний період.

  6. Посилити відповідальність органів місцевого самоуправління за дотримання цих рекомендацій щодо перенесення поминальних обрядів з післяпасхального періоду на 6 червня